Egerszalók Barlanglakások

A falu több részén a domboldalakon riolittufába vágott barlanglakások vannak. A barlangházakat a XIX. század elején nagyrészt szegények lakták. Ezek az 1980-as évek végére lakatlanná váltak, helyeként kamráknak borospincéknek még ma is használják. A Sáfrány utca összefüggő barlangházai szépen illeszkednek a Hőforráshoz vezető turistaút attraktív képződményeibe. Az Egerszalóki barlanglakásokban kialakított skanzen a helytörténeti építészei emlékeként kínálja izgalmas közösségi színtereit a kulturális, szellemi gyökerek, folklór hagyományok számbavételével. A riolittufába vájt barlanglakások hagyományos paraszt búrokkal és használati tárgyakkal vannak berendezve. A Sáfrány utca összefüggő barlangházai a helyi önkormányzat tulajdonában vannak, helyi védelem alatt állnak. A barlanglakás-komplexum népi bemutató helyiségnek, kézműves műhelyeknek, népi kézművességet oktató termeknek, borbemutató teremnek, kis szabadtéri színpadnak és egy tájháznak biztosít teret. A több mint 40 millió forintos beruházásból 32 937 325 Ft támogatást az EMVA Vidéki örökség megőrzéséhez igénybe vehető támogatásból vett igénybe az Egerszalóki Önkormányzat.

 

Szöveget és fotót készítette: Jeneiné Csernák Marianna