Kerecsendi Hagyományok Háza

Észak-Magyarország hegyeiben-völgyeiben barangolva, településeinek utcáit járva számtalan olyan kincsre bukkanhat, amely páratlan az országban. Büszkék vagyunk rájuk, szeretjük, féltőn vigyázzuk őket. Páratlan szépségű természeti képződmények és kultúrtörténeti emlékek egész sorát, az aktív pihenés tucatnyi lehetőségét kínálja a vadregényes Észak-Magyarország. Kerecsend település gyöngyszeme a Bereksori utcában található Hagyományok Háza. Az 1818-ban épült házat a Kerecsendi Faluvédő Egyesület (FAVE) és az Önkormányzat azzal a céllal vásárolta meg 2002-ben, hogy összegyűjti, szükség szerint felújítja , karbantartja a község népi, kulturális közösségi és történeti hagyomnyira jellemző tárgyi és írásos emélkeket, valamit gondoskodik a tárgyi emlékek bemutatásáról az oktatási intézmények tanulói, a község lakói, a településre látogató vendégek számára. Állandó és időszaki kiállításokat szervez, továbbá közösségi rendezvényeknek ad otthont. Az épület nagy értéke, hogy a házat a régi leírások és rajzok alapján az eredeti állapotban állították vissza. A tájház folyamatosan szépül bővül. Jellegzetessége a feliratos, mintás tűzfal, valamint az oszlopos, könyöklős tornác. A belső helyiségekben kilakítása került a tiszta szoba, valaminta konyha, eredeti bútorokkal, berendezési tárgyakkal.l Néprajzi eszközök kerültek a nyárikonyhába is. A hátsó szobába a község történetével összefüggő fényképek, térképek, apróbb tárgyak láthatók, de 2006-ban ide került Kerecsend szülöttjének, Mezei István filmoperatőr hagyatékának egy rész is, ki ebben a házban élte gyermekkorát. Érdekes látnivalót igér a fészerbe kiállított, kender feldolgozással kapcsolatos tárgyak gyűjteménye. Az udvaron sütőkemence, szőlőprés, szekerek, valamint mezőgazdasági eszközök (lovaseke, ekekapa, borona stb.) teszik színesebbé a kiállítást. Hagyományok háza évente visszatérő, különböző rendezvényeknek is a színhelye. Általában tavasszal kerül sor a Faluvédő Egyesület szervezésében megtartott disznóölésre, valamit a szeptemberi falunapra, amikor néptánccsoportok, valamint hagyományőrző kórusok szórakoztatják a közönséget. Nyaranta a település legfiatalabbjai is birtokba veszik a létesítményt. A népi kézművesség, népi játékok iránt érdeklődő kisiskolások napközis tábor keretén belül nép- és iparművészek segítségével tanulhatják meg a régmúlt mesterségek fortélyait.

 

(A szöveget és a képeket Jeneiné Csernák Marianna készítette. A szöveg forrása: Észak-Magyarország szívében bemutatkozik a sokszínű Kerecsend)