Noszvaji Gazdaház

Noszvaj egyik jellegzetes épülete a Gazdaház. A ház 1889-ben épült a Pataki család számára. Fala helyben fejtett kváderkőből áll. A tájházként berendezett épület egy jómódú gazda életébe enged bepillantást. A ház kőkerítése, díszes kapuoszlopai, az udvari homlokzat kőkeretes ablakai, a rácsos ajtó, a verebce, a bükkaljai népi építkezés tipikus vonásait mutatja. A Gazdaház ad otthont számos kulturális eseménynek, többek között a Szilva napoknak és az augusztusi állandó rendezvényeknek, programoknak is. A konyhának különösebb bútorzata nincs, a használati eszközöket jórészt a falakon helyezték el, a nagyobb tárgyakat pedig egyszerűen letették a földre. Az ajtó melletti "vízlócán" tartották a vizesedényeket. A konyha szabadkéménye alatt kép patkót látunk, melyeken szabad tűzön főztek. A ház konyhája és utcai szobája a múlt század végének helyi lakásberendezési módját, háztartási eszközeit őrzi, de a hátsó szobában bemutatott kiállítás Noszvaj sajátosságaira kíván rámutatni. Ilyen a népi mesterségek közül a hátikosár-fonás, de az 1928-ban lebontott templom virágos reneszánsz mennyezetének egy tábláját is meg lehet itt szemlélni, a falu egyéb látnivalóinak fényképei között. A jelenleg helytörténeti kiállításnak otthont adó épület 1889-ben épült, a helyi sajátosságoknak megfelelően kőből. A ház konyhája és utcai szobája a XIX. század végének helyi lakásberendezési módját, háztartási eszközeit őrzi. A hátsó szobában bemutatott kiállítás Noszvaj sajátosságait mutatja be. A Gazdaház és udvara ad otthont a településen megrendezendő programok nagy részének. Ezen alkalmakkor a tájház két kemencéjében tájjellegű finomságok készülnek és az augusztus végi Szilva-nap alkalmával itt mutatják be a szilvalekvár főzés csínját-bínját is.

 

Csoportok részére előzetes bejelentkezés alapján vállaljuk kelttésztából készült sütemények készítését, akár kézműves foglalkozással egybekötve is! (Csorba Erzsébet 36/463-396, konyvtar@noszvaj.hu ) Kérhet egyéni ajánlatot is csoportjának ITT! Cím: 3325 Noszvaj, Deák F. út 40. Kapcsolat: Csorba Erzsébet 36/463-396, konyvtar@noszvaj.hu